Inovacijų ekspertas iš Izraelio atskleidė startuolių šalies sėkmės receptą

Vasario 28 – kovo 1 d. Vilniuje vykstančiame Europos inovacijų agentūrų asociacijos (TAFTIE) suvažiavime, kuriam šiais metais pirmininkauja Lietuva, inovacijų ekspertas iš Izraelio Eitan Sella, HYBRID startuolių inkubatoriaus direktorius ir įkūrėjas, atskleidė Izraelio kaip startuolių šalies („startup nation“) sėkmės receptą. Jis dalinosi unikalia patirtimi, kaip sukuriami nauji verslai ir vystomi produktai pasiekia globalias rinkas.

„Inovacijos yra Izraelio ekonomikos variklis, todėl šioje šalyje valstybė skiria didelį dėmesį tarptautinių MTEP centrų steigimui, kurių čia skaičiuojama daugiau kaip 300. Pavyzdžiui, čia įsikūręs APPLE kompanijos centras PrimeSense, SONY kompanijos – Altari, Oracle kompanijos – Ravello, Intel – MobilEve ir daugelis kitų“, – pasakojo E.Sella iš Hybrid.

Anot pranešėjo, Izraelio valstybė yra numačiusi įvairių lengvatų inovacinei veiklai, taip pat didelis dėmesys skiriamas tiesioginių užsienio investicijų pritraukimui, naujų technologijų kūrimui ir švietimo sistemai –  tokios sąlygos skatina verslininkus orientuoti produktus į globalias rinkas nuo pat pradžių, kai tik kuriamos naujų verslų idėjos. Tad Izraelis turi išties unikalią savo kaip inovatyvios šalies pardavimo strategiją.

Galimybės šioje šalyje matomos daug plačiau – verslumu skatinami domėtis ir kitataučiai, gyvenantys Izraelyje. Kaip teigia E.Sella, Izraelyje apie 20 proc. šalies talentų potencialo (inžinierių, mokslininkų, daktarų) sudaro arabų tautybės gyventojai. Izraelyje kasmet gimsta apie 1000 naujų startuolių, tačiau arabų verslininkų („antreprenerių“) yra tik 0,02 proc. E.Sella paaiškina, kad pastebėjęs šią tendenciją, jis kartu su kolega prieš du metus įkūrė unikalią platformą – HYBRID inkubatorių, kurias atveria duris būtent arabams steigti startuolius ir atranda iki šiol neatskleistus talentus. Inkubatorius yra ne pelno siekiantis, kurį remia valstybė ir keli verslo partneriai.

Anot E.Sella, naujiems verslams atsivėrė ir neišsenkamos arabų ir kitų rytų šalių rinkos, kurios imlios naujoms technologijoms. Tad šiai dienai sėkmės istorijų inkubatorius jau skaičiuoja ne vieną, pavyzdžiui startuolis MindoLife, pritraukęs daugiau kaip 20 mln. dolerių investicijų, teiks daiktų interneto sprendimus Indijos SAR grupei.

Šiuo metu HYBRID inkubatoriaus portfelį sudaro daugiau kaip 30 sėkmingų startuolių, kasmet vidutiniškai į rinką paleidžiama apie 6-10 startuolių, su kuriais dirba profesionalūs mentoriai ir investuotojai. Dalyviai, prisijungę prie HYBRID platformos, dalyvauja 8 mėnesių intensyvioje programoje.

Dviejų dienų Europos inovacijų agentūrų (TAFTIE) suvažiavime Vilniuje, kurį organizavo pirmininkaujanti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), atvyko daugiau kaip 40 Europos inovacijų ekspertų iš 20 šalių. Pranešimus skaitė Jelena Angelis iš Briuselyje įsikūrusio Europos ateities inovacijų sistemų centro, David Itier iš Prancūzijos Pasteur instituto, Nina Dobrzynska iš Lenkijos agentūros PARP, Lennar Kamphius iš Olandijos agentūros „Netherlands Entreprise Agency“, Ramutis v Kiparskis iš JAV kompanijos „Critical Resource Sciences Company“, inovacijų vadybininkė Neda Nordin iš Švedijos tinklo „NORD INNO“ ir daugelis kitų. Šis suvažiavimas  – tai vienas iš penkių šiemet vykstančių Lietuvos pirmininkavimo TAFTIE organizacijai renginių.

MITA informacija