Pateik idėją, kuriai reikia mokslo

Sakoma, kad lietuviai nuo amžių išradingi ir kūrybingi,  imlūs technologijų naujovėmis, dar prieš šimtmetį pradėję konstruoti pirmuosius lėktuvus, radijo imtuvus, o dabar pasaulyje kuriantys galingiausius lazerius ar vaistus nuo vėžio. Tačiau, kaip paversti idėjas realiais verslais? Tam dažnai reikia ne tik genialios idėjos, bet pasitelkti reikiamus specialistus bei nebijoti pagalbos iš šalies. Dažnai, kad tinkamai įgyvendinti savo sumanymą, reikia pasitelkti ir mokslo žinias.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra kviečia nelaikyti verslo idėjų stalčiuje, o savo sumanymą pateikti konkursui „Idėjų bankas“. Ši iniciatyva siekia paskatinti tiek individualius kūrėjus ir išradėjus, tiek įmones vystyti inovacijas pasitelkiant į pagalbą mokslininkus.

Konkurso tikslas  –  sutelkti  kuo įvairesnių inovatyvių idėjų spektrą bei atrinkti perspektyviausias idėjas, kurios gali būti sėkmingai įgyvendinamos ir paverčiamos nauju verslu, nauju produktu ar nauja paslauga rinkoje.

Konkursas laukia idėjų ne tik iš didžiųjų miestų, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos, kurie yra inovacijų ekosistemos centrai, generuojantys didžiausią idėjų proveržį Lietuvoje, tačiau ir iš įvairių kitų miestų. MITA kviečia aktyviai dalyvauti Šiaulius, Panevėžį, Alytų, Telšius, Tauragę, Marijampolė, Ukmergę, Uteną ir daugybę kitų miestų bei rajonų verslių žmonių, o taip pat kviečia verslo asociacijas, verslo informacijos centrus, kolegijas ir švietimo įstaigas prisijungti prie šios iniciatyvos.

Geriausi idėjų autoriai bus apdovanoti kelione į Norvegijoje rugsėjo 24-28 d. vykstantį įspūdingą inovacijų renginį „Oslo inovacijų savaitė“, kuriame jie turės galimybių užmegzti naujų kontaktų idėjos realizavimui, rasti verslo partnerių ar investuotojų. Šį renginį kasmet aplanko ne tik Norvegijos, bet ir įvairių šalių atstovai – nuo Pietų Korėjos iki Kanados.

Bendradarbiauti su mokslu – verta

Kad su mokslu bendradarbiauti verta jau įsitikino nė vienas smulkus verslininkas ar nedidelė įmonė iš įvairių Lietuvos miestų bei  rajonų. Yra daugybė tiek įgyvendintų, tiek vykdomų projektų, kuriose net ir labai mažos įmonės pasitelkia mokslininkus konkretiems sprendimams ir pasiūlymams, kurie reikalingi jų veikloje.

Šiauliuose viena seniausių vaistinių UAB „Valerijonas“ vykdo inovacinių čekių projektą su mokslu, siekiama išsiaiškinti farmacijos produktų ir kosmetikos gaminių nestabilumo priežastis ir optimizuoti jų kokybę panaudojant inovatyvias medžiagas bei technologijas.

Kauno rajono įmonė UAB „Ingredientas“ kartu su mokslininkais vykdo netradicinių augalinių žaliavų paiešką naujų maisto produktų kūrimui. Perdirbant vaisius ir uogas lieka išspaudos, kurios dažniausiai yra išmetamos, tačiau jose yra daugiau naudingų veikliųjų medžiagų nei pačiose sultyse. Šio projekto tikslas - parengti moksliniais tyrimais pagrįstą techninių galimybių studiją natūralių tirpių maistinių dažų gamybai taikant beatliekę koncepciją. Tyrimo objektu pasirinktos aronijų, juodųjų serbentų, mėlynių ir vyšnių išspaudos. Atrinkus ir sumodeliavus optimaliausius parametrus įmonei bus pasiūlyta gaminti natūralius tirpius maistinius dažus.

Panevėžio rajono įmonė UAB „Vakaro rasa“ kartu su KTU mokslininkais įgyvendina inovacinių čekių projektą, kurio metu mokslinių tyrimų duomenų pagalba numatoma pagerinti gaminamų katilų terminį naudingumą ir sumažinti CO emisijas. Tikimasi modernizuoti katilus, padidinti jų kokybę, plėtoti gamybos apimtis, didinti eksportą ir vystyti įmonę.

Širvintuose įsikūrusi kooperatinė bendrovė „Grybai LT“ kartu su mokslininkais siekia identifikuoti veiksnius, galinčius turėti įtaką ekologiškų grybų produktų kokybės, saugos ir priimtinumo rodikliams ir parengti moksliniais tyrimais pagrįstą priemonių planą ekologiškų grybų produktų prototipų gamybai, kuris leistų užtikrinti šių rodiklių stabilumą laikymo metu. Remiantis gautais mokslinių tyrimų duomenimis, bus parengtos rekomendacijos konservuotų ekologiškų grybų produktų gamybai ir jų saugos bei kokybės rodiklių stabilumo užtikrinimui.

Konkurso etapai

Pateiktas konkursui idėjas ekspertai vertins visą liepos mėnesį atsižvelgdami į  idėjos inovatyvumą, jos galimą naują pritaikymą, mokslinių rezultatų naudojimą, vartotojų poreikių tenkinimą, rinką, technologijos konkurencinį pranašumą, finansinį pagrindimą.

Konkurso laimėtojai bus paskelbiami viešai MITA svetainėje liepos mėn. pabaigoje – rugpjūčio mėn. pradžioje.

Pateiktoms idėjoms MITA specialistai padės išvysti dienos šviesą. Perspektyvios idėjos bus nukreipiamos naujoms priemonėms ir programomis, kaip pavyzdžiui „Inočekiai“, „Inostartas“, kur jos galės gauti finansavimą. Bus padedama  surasti mokslininkus ir tyrėjus per vieno langelio principu veikiantį „Open R&D Lietuva“ kontaktų centrą. Norintys įsteigti naują verslą ar plėtoti esamą – sulauks ekspertų konsultacijų, patarimų bei konkrečių pasiūlymų dalyvauti partnerių paieškų renginiuose, kontaktų mugėse ir parodose užsienyje.

Idėjos teikiamos iki birželio 30 d. elektroniniu būdu MITA svetainėje užpildant formą. Kontaktai pasiteirauti idejubankas@mita.lt.