Slėnis „Nemunas“ tiesia ranką jaunimo verslumui

Jau penkti metai kiekvieną pavasarį Asociacija „Slėnis Nemunas“  Aleksandro Stulginskio universiteto IV rūmų pirmame aukšte rengia ekspoziciją „Nuo amato iki verslo“, kurioje pristato Slėnio „Nemunas“ steigėjų ir partnerių sukurtas inovacijas, jaunimo verslumo projektus, gerosios verslo praktikos pavyzdžius.
 
Kiekvienoje ekspozicijoje Asociacijos darbuotojai stengiasi sudominti, informuoti, supažindinti lankytojus su žemės ūkio sektoriaus naujienomis, pristatyti partnerystės su Slėniu „Nemunas“ rezultatus ir naudą visuomenei.
  
2015 metų pavasarį Asociacija didžiausią dėmesį skyrė jauno verslo skatinimui. Todėl ekspozicijos erdvėje įsikūrė ne tik Slėnio dalyvių inovacijos, bet ir naujai įsteigti verslai. Jaunieji verslininkai čia pristatė savo sukurtus produktus, teikiamas paslaugas. 
 
Asociacijos administracija dėkinga visiems, sutikusiems dalyvauti ekspozicijoje ir padėjusiems sukurti jaukią ir draugišką lankytojams aplinką. Galime didžiuotis, kad turime ką pasiūlyti visų amžiaus grupių ir juridinių statusų dalyviams ir norime, kad jie vis aktyviau integruotųsi į Slėnio „Nemunas“ veiklą ir visi drauge galėtumėme pasiūlyti rinkai konkurencingus produktus bei paslaugas. 
 
Siekdama, kad verslumo daigai Slėnio terpėje dygtų kuo anksčiau, Asociacija noriai priima svečiuose moksleivius iš įvairių Lietuvos mokyklų, nuolat bendradarbiauja su Akademijos Ugnės Karvelis gimnazija ir labai džiaugiasi, kad gimnazijos mokiniai yra žingeidūs ir aktyvūs. Ekspozicijoje jie, vadovaujami ASU APC Žemės ir miškų jungtinio tyrimų centro koordinatorės Živilės Juknevičienės, pristatė dvišalės partnerystės projektą „Sanus Planta“. Šio projekto tikslas – sukurti pažinimo aplinką mokiniams, siekiantiems ugdyti praktines žinias apie augalų auginimą ir priežiūrą. Mokiniai ne tik pristatė projekto veiklas, tačiau ir lavino verslumo įgūdžius siūlydami lankytojams įsigyti jų išaugintų saulėgrąžų daigų.
 
Ekspozicijoje dalyvavo ir kita, asociacijos veiklai neabejinga, mokykla – Kauno LSMU vidurinė mokykla, kuri, atstovaujama mokytojos Jolitos Grabliauskaitės, pristatė 5-9 klasių mokinių fotografijos parodą „Gyvoji gamta“. Lankytojai buvo sužavėti mokinių pastabumu ir gebėjimu užfiksuoti nuotraukose akimirkas iš įvairiausių gyvūnų gyvenimo.
 
Ekspozicijoje buvo pristatytas Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto įgyvendinamas projektas  „Dvišalis bendradarbiavimo tinklas“, kuriuo siekiama padėti Lietuvos ūkininkams patiems be tarpininkų užmegzti tiesioginius ir ilgalaikius bendradarbiavimo ryšius su jų gaminamų produktų bei teikiamų paslaugų galutiniais vartotojais. Lankytojų susidomėjimas tinklu rodo, kad bendradarbiavimo platforma www.kaimasinamus.lt gali tapti tvirtu pamatu kuriant vartotojų bendruomenes.
 
Gražiu partnerystės pavyzdžiu ekspozicijoje buvo UAB „Tarp gėlių“ ir LAMMC Miškų instituto filialo Miško augalų biotechnologijų laboratorijos pristatytos inovacijos. Firma „Tarp gėlių“ aktyviai remia inovacijas ir pati jų nuolat ieško rinkoje bei pristato vartotojams. Šios firmos dėka ekspozicija pasipuošė įvairiausių augalų kompozicijomis, o Sigutė Kuusienė lankytojams pristatė dar vieną rožių rūšį – baltą rožę in vitro, kurią, pageidaujantys naujovių, galės surasti salonuose „Tarp gėlių“.
 
Partneryste gali didžiuotis ir LAMMC Upytės bandymų stotis bei UAB „Kanapinė krautuvė“. Bandymų stoties mokslininkės aktyviai dirba kanapių veislių tyrimų srityje, o UAB „Kanapinė krautuvė“ ekspozicijoje pristatė naujausius produktus iš kanapių, konsultavo lankytojus kanapių verslo klausimais, vaišino kanapių skanėstais.
 
Partnerystės naudą ekspozicijoje demonstravo ir MB „Galvaida“. Tai Vytauto Didžiojo universiteto studento įkurta įmonė, užsiimanti biohumuso gamyba, besidominti antrinių žaliavų panaudojimu energijos gamyboje. Parodos metu įmonės įkūrėjas pristatė ne tik savo verslą, tačiau ir Kauno botanikos sodo oranžerijos augalų kolekciją.
 
ASU studentai šios parodos metu buvo aktyviausi. Ekspozicijoje dalyvavo net kelios jų įmonės arba projektai. Jau antrą kartą savo veiklą pristato triračių kūrėjai. Dar 2013 m. jie pristatė pirmąjį, o šiuo metu rinkai siūlo jau keletą rūšių įvairių triračių. Jų kuriamus triračius lankytojai turėjo galimybę pamatyti ekspozicijoje, o internetinėje erdvėje galima rasti adresu elektriniaitriraciai.lt. Tik pirmuosius metus ASU agronomijos fakultete studijuojantis Modestas Kirielius pristatė savo projektą  „Žalia žolytė“, kuris jau artimiausiu metu turi ambicijų peraugti į verslą. Projekto sumanytojas kartu su partneriais siūlo įvairiausias paslaugas sodo priežiūrai. ASU studentai kartu su Vilkyškių kaimo bendruomene jau keletą metų vykdo bendrą projektą – ekologiškos vaistažolių arbatos. Ekspozicijoje buvo galima sužinoti apie šį projektą, pabendrauti su projekto dalyviais ir paragauti gardžios žolelių arbatos. Ekspozicijos žvaigždutėmis tapo MB „Sviestas sviestuotas“ įkūrėjos, kurios rinkai pristatė visą eilę riešutų sviesto produktų. Tai jauna ir ambicinga įmonė, aktyviai užkariaujanti rinką. Su jomis artimiausiu metu bus galima susipažinti LNK televizijos laidoje „Startas“, kurios filmavimas buvo vykdomas ir ekspozicinėje erdvėje parodos metu. 
 
Lankytojų kraują kaitino UAB „Piprė“ įkūrėjos, kurios gamina aitriosios paprikos pagardus ir Lietuvos vyndarių asociacijos atstovai – vaišinę lietuviškais vynais iš šeimos vyninių, skleidę vyno kerus ir gerą nuotaiką. Degustacijų metu buvo galima pabendrauti su Piprės ūkio  įkūrėjomis, įsigyti jų kuriamų produktų, o iš vyndarių sužinoti apie jų svajones – kad jie galėtų ne tik gaminti, bet ir parduoti įvairius vynus šeimos ūkiuose.      
Ekspozicijoje savo veiklą pristatė ir dvi vaistinės, kurios parodoje jau ne naujokės, tačiau lankytojus džiugina vis naujais produktais, maloniu bendravimu ir noru perduoti kuo daugiau informacijos produktų vartotojams. UAB vaistinė „Valerijonas“ pristatė naujus produktus žmonių sveikatai ir grožiui, o Smulkių gyvūnų klinika ir Universitetinė veterinarijos vaistinė siūlė produktus mūsų augintinių sveikatai.
Renginio metu buvo galima pasivaišinti Slėnio inkubuojamos įmonės UAB „Obuolių namai“ spaudžiamomis sultimis bei sužinoti apie galimybes pasigaminti tokias sultis savo namuose, išgerti puodelį kvapnios LAMMC Perlojos bandymų stoties mokslininkių išaugintos žolelių arbatos, paskanauti ir įsigyti Ūkininko Dainiaus Sungailos ir UAB „Paslaugos žemdirbiams“ liofilizuotų vaisių.
 
Lankytojai turėjo galimybę pabendrauti su UAB „City Business Group“ įkūrėju Dariumi Žvirbliu, kurio įmonė teikia apskaitos paslaugas, konsultuotis verslo steigimo ir vystymo klausimais su Asociacijos „Slėnis  Nemunas“ darbuotojais, vykdančiais projektą „Verslo asistentas – verslumo skatinimas pasitelkiant technologijų parkų ir slėnių kompetencijas“.
 
Slėnio ekspozicijoje savo veiklą pristatė ir Kauno rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apvalusis stalas“, kurios būstinė yra Asociacijos „Mokslo kavinėje“. Sąjungos atstovai noriai dalijosi informacija apie vykdomus renginius, savanorystę, skatino dalyvauti veikloje.
Visi ekspozicijos dalyviai visomis parodos dienomis drauge kūrė mažą bendruomenę, kuri stengėsi lankytojams suteikti kuo daugiau malonių akimirkų. Didelis ačiū jiems už tai. 
 
Informaciją parengė:
Asociacijos „Slėnis Nemunas“ Mokslo kavinės vadovė
Irena Kubiliūtė Vedeikienė
Raktažodžiai: