Coworking’as - naujas veiklos modelis bendruomeniniam gyvenimui aktyvinti

Asociacija „Slėnis Nemunas“ baigė vykdyti projektą  „COWORKING‘O VEIKLOS MODELIO PRITAIKYMAS BENDRUOMENINEI VEIKLAI  VYKDYTI“.  Šio projekto metu buvo atliktas tyrimas, kurio pagrindinis tikslas buvo išanalizuoti galimybes Lietuvos bendruomenėse pritaikyti pasaulyje sparčiai populiarėjantį Coworking‘o veiklos modelį. Todėl buvo išanalizuota užsienio šalių ir Lietuvos patirtis, nagrinėtos tokio modelio diegimo galimybės, galimos  alternatyvos kai modelis diegiamas be valstybės ar įvairių fondų paramos ir su galima parama, konsultuotasi su pirmojo Coworking‘o centro Lietuvoje  „Hub Vilnius“ įsteigėju Mindaugu Daniu.

Tyrimas parodė, kad yra daugybė šio modelio atmainų, t.y., kad šis modelis - tai daugiau idėja, nei deklaravimas, kad visi veiksmai būtų vykdomi tam tikra tvarka ar nuoseklumu. Tai ir tradiciniai Coworking‘o centrai, kurie laikosi šio modelio įkūrėjo idėjos,  klubai, kavinės ir netgi siuvyklos. Tuo šis modelis  skiriasi nuo šiuo metu steigiamų daugiafunkcinių centrų, dienos centrų ir pan. Todėl projekto vykdytojai nepateikė vieningo standarto, nepasiūlė konkrečios veiklos programos, kad neribotų fantazijos tų, kas sieks tokius centrus steigti, o savo sukaupta informacija siekė paskatinti bendruomenes, kitus Lietuvos kaimo tinklo narius, seniūnijas ar  tiesiog bendraminčių grupes, ieškoti inovatyvių bendravimo ir veiklos būdų, kurie paskatintų verslumą, gerintų gyvenimo kokybę.  

Projekto vykdytojai  siekė atsakyti į daugybę iškylančių klausimų, susijusių su inovatyvaus modelio diegimu. Projekto metu buvo vykdoma vienos bendruomenės gyventojų apklausa, analizuojama ar Lietuvos gyventojai turi pakankamai informacijos apie šį veiklos modelį, kokie tokio modelio atitikmenys yra Lietuvoje ir pan. Analizės duomenys parodė, kad lietuviams tai labai naujas veiklos modelis, apie kurį yra kažką girdėję tik 20 procentų apklaustųjų, tačiau nebuvo nei vieno respondento, kuris būtų domėjęsis šio modelio pritaikymo galimybėmis kaimiškosiose vietovėse ar naudojęsis panašaus centro paslaugomis.

Projekto pabaigoje buvo suorganizuotas renginys - seminaras, kurio metu vyko aštrios diskusijos, tik dar kartą parodžiusios, kad kiekviena inovacija Lietuvoje labai sunkiai skinasi kelią. Taip manyti verčia oponentų išsakytos mintys, kad toks modelis netinka lietuviškam kaimui, ir baimės, kad tai taps tik dar vienu nepasisekusiu projektu. Tokia situacija - savotiškas iššūkis Asociacijai, kadangi Asociacija „Slėnis Nemunas“ yra sektorinio žemės, miškų, vandens ir maisto ūkio Slėnio „Nemunas“ veiklos koordinatorė ir jai labai svarbu kas vyksta Lietuvos kaime, kokios inovacijos ten diegiamos. Asociacija, rengdama šį projektą, siekė  veiklos tęstinumo, kadangi kitų vykdomų projektų metu ji taip pat daug dėmesio skiria  kaimo vietovėms, tinklo tarp nuotolinių padalinių kūrimui, verslumo regioniniuose padaliniuose skatinimui. Aktyviai veikti skatina ir tai, kad Slėnio steigėjai yra mokslo, studijų ir verslo institucijos, kurių būstinės, atstovybės ar padaliniai yra įvairiuose Lietuvos regionuose. Todėl asociacijai nebūtų sudėtinga padėti įsteigti, vystyti ir  administruoti tokio modelio centrų tinklą panaudojant tam jau turimus resursus, duomenų bazes bei naujai kuriamą Slėnio „Nemunas“ portalą. Tereikia tik trupučio kaimo vietovėse gyvenančių aktyvių žmonių noro, fantazijos ir išminties išlaisvinant kūrybines galias, patikint savo jėgomis.

Projekto rengėjai, vykdydami projektą, sukaupė nemažai patirties, rašytinės ir vaizdo informacijos, kurią tikisi perteikti tiems kas domėsis Coworking‘o veiklos modelio diegimo galimybėmis. Todėl visi, besidomintys nauju veiklos modeliu, kviečiami atvykti į asociacijos būstinę, adresu Universiteto g. 8a, Akademija, Kauno raj., į Mokslo kavinę konsultacijoms ir diskusijoms prie puodelio kavos. Mums galima rašyti  adresu: mokslo.kavine@gmail.com arba skambinti telefonu 837 788 124.

Studija - "Coworking‘o veiklos modelio pritaikymas bendruomeninei veiklai vykdyti"

Projekto vadovė
Asociacijos „Slėnis Nemunas“
Komunikavimo ir technologijų perdavimo centro vadovė
Irena Kubiliūtė Vedeikienė