Slėnis „Nemunas“ tiesia kelią inovacijoms

Asociacija „Slėnis Nemunas“ baigė vykdyti pirmąjį trijų metų trukmės projektą „Inovatyvus piktžolių terminis naikinimas svogūnų pasėlyje“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“, veiklos sritį „Žemės ir miškų ūkio veiklos ir žemės ūkio produktų perdirbimo ūkyje mokslo žinių ir inovacinės praktikos sklaida“. Projekto metu buvo Lietuvos ūkininkai, daržininkai, kiti inovatyviomis technologijomis besidomintys asmenys buvo supažindinti su piktžolių naikinimo vandens garu technologija bei Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkų sukurtu įrenginiu, kuriuo ši technologija diegiama.

Įrenginys jau anksčiau buvo suprojektuotas ir pagamintas, su juo atliekami moksliniai tyrimai, tačiau demonstravimui jis dar nebuvo pritaikytas, kadangi trūko įrenginio automatikos, nebuvo išspręstos transportavimo problemos. Tačiau universiteto suformuotas mokslo darbuotojų kolektyvas jau buvo sukaupęs didžiulę patirtį konstruojant įrenginį ir atliekant juo mokslinius tyrimus bei kuriant jo panaudojimo technologijas. Atsiradus galimybei pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“ demonstruoti inovatyvias technologijas, asociacija parengė projektą, kurio metu mokslininkai turėjo galimybę patobulinti įrenginį ir pademonstruoti jo veikimą parodomųjų bandymų metu.

Projekto rengėjai šiuo projektu siekė ir kito tikslo - surasti ekologiškus sprendinius kovojant su piktžolėmis, kadangi šis klausimas labai aktualus ne tik Lietuvai. Visame pasaulyje ieškoma būdų mažinti herbicidų vartojimą, plėtojami necheminiai piktžolių naikinimo būdai, vis didesnis dėmesys skiriamas fizikiniams piktžolių naikinimo metodams.

Vykdydama projektą mokslininkų grupė sukaupė papildomų žinių ir įgavo patirties. Jie suformavo įrenginio tobulinimo užduotį ir demonstavimo metodiką, o lauko dienų ir seminarų metu stengėsi perteikti sukauptą informaciją renginių dalyviams.

Projekto vykdytojai liko patenkinti rezultatais, kadangi turėjo galimybę daug bendrauti su ūkininkais, kurių laukuose vykdė bandymus, su seminarų dalyviais, kurie neabejingi ekologiškam ūkininkavimui. Per projekto laikotarpį su inovatyvia technologija buvo supažindinti 322 dalyviai, iš kurių 248 pareiškė norą taikyti šią technologiją savo ūkiuose ar pasodybiniuose sklypuose. Dalyviai pateikė daug vertingų pasiūlymų ir pageidavimų į kuriuos įrenginio kūrėjai planuoja atsižvelgti ateityje.  Lauko bandymų metu buvo bandoma šį įrenginį taikyti ir kai kurių kenkėjų naikinimui. Buvo stebimas garo poveikis koloradui naikinti, įvairaus tipo amarams ir pan.

Asociacija, vykdžiusi projektą, šiandien žino, kad toks įrenginys būtų populiarus ir reikalingas Lietuvos žemdirbiams. Todėl sekantis žingsnis būtų surasti tokios įrangos gamintoją, kuris nepabijotų rizikuoti ir pateiktų vartotojui naują produktą.

Projekto administratorė

Rūta Šalčienė

 

 

 

Akimirkos iš lauko dienų ir seminarų

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raktažodžiai: