Susitikimas su triufelių auginimo specialistu iš Suomijos dr. Salem Shamekh

VšĮ „Liepiškių technologijų parko“ kvietimu š. m. balandžio 24-26 dienomis Lietuvoje viešėjo triufelių auginimo specialistas dr. Salem Shamekh (Aalto universitetas, Helsinkis, Suomija). Į asociaciją svečias atvyko balandžio 25 d. Jo paklausyti buvo kviečiami dėstytojai, studentai, verslo atstovai. Svečias skaitė pranešimą „Truffle Orchards: Where Science Meets with Business“ („Triufelių fermos: kur mokslas susitinka su verslu“). Susirinkusieji turėjo galimybę išgirsti apie svečio turimą triufelių auginimo patirtį tiek Suomijoje, tiek Katare, bei apie verslo galimybes Lietuvoje  ir galimą naudą vietos bendruomenėms ir visai šaliai.

Kadangi tai mažai žinoma Lietuvoje verslo rūšis, verta pristatyti ir patį triufelį. Svečias trumpai apibūdino šio paslaptingo grybo istoriją ir privalumus. Jau gilioje senovėje šie paslaptingi grybai buvo vartojami kaip delikatesai, afrodiziakai ar vaistai, o mūsų dienomis kilogramas šių požeminių grybų, svečio teigimu, gali kainuoti ir kelis tūkstančius eurų. Triufelis žinomas nuo seniausių laikų. Dar šumerai prieš kelis tūkstančius metų naudojo triufelį maistui gardinti - maišydavo su grūdais, avinžirniais, lęšiais ar įberdavo į garstyčias. Senovėje buvo sugalvota daugybė teorijų apie šio grybo atsiradimą, ginčijamasi ar tai augalas, ar gyvūnas, o gal tam tikra grunto rūšis. Romėnai jį pavadino dieviškuoju grybu. Šių grybų randama  Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje ir šiaurinėje Afrikos dalyje. Jie formuojasi po žeme, o tinkamiausia aplinka triufeliams - lapuočiai miškai ir purus, drėgnas, kupinas deguonies dirvožemis. Šie grybai skiriasi ir savo spalva. Vieni jų gali būti balti, kiti gi - tamsūs, gruoblėti.  Baltieji triufeliai labiausiai paplitę šiaurės Italijos regionuose, kuriuose gausu riešutmedžių giraičių, o daugiausiai jų randama  Pjemonto regione, Albos apylinkėse. Juodieji triufeliai labiau mėgsta ąžuolynus ir yra pietvakarių Prancūzijos pasididžiavimas. Viename iš regionų - Périgord randami ir patys brangiausi juodieji triufeliai, kuriuos kulinarai naudoja žąsies kepenėlių paštetui. Labiausiai intriguojantis dalykas tai, kad šiuos grybus surasti po žeme padeda kiaulės ir dresuoti šunys.

Verslūs žmonės, stebėdami šio grybo augimo savybes, išmoko juos auginti ne tik natūraliose gamtos sąlygose, bet ir sukuriant jiems tinkamą aplinką.  Dr. Salem Shamekh vadovauja tokiam verslo centrui, augina triufelius Suomijoje ir Katare. Taigi, jo patirtis šioje srityje yra įvairiapusė. Jis yra įsitikinęs, kad ši verslo rūšis gali tapti pelningu pragyvenimo šaltiniu ir Lietuvoje. Latvija jau  šiek tiek toliau pažengusi ir turi du triufelių augintojus, kai tuo tarpu suomijoje jų yra 26.

Susitikimo iniciatoriai -  VšĮ „Liepiškių technologijų parkas”  tikisi surasti bendraminčių ir pradėti šį verslą Lietuvoje, o svečias sutinka suteikti visokeriopą pagalbą: nuo augalų su grybų sporomis pardavimo – iki šunų dresavimo.

Asociacijos „Slėnis Nemunas“
KTPC vadovė Irena Kubiliūtė Vedeikienė

Akimirkos iš susitikimo:

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Raktažodžiai: