Viešnagė Poznanės mokslo ir technologijų parke

2012 m. kovo 14–16 d. asociacijos Slėnis „Nemunas“ dalyviai lankėsi Lenkijoje, Poznanės mokslo ir technologijų parke. Kelionės tikslas buvo susipažinti su technologijų parko pagrindiniais veiklos principais, valdymu, struktūra, strategija bei infrastruktūra ir aptarti galimą bendradarbiavimą. Gauta informacija yra labai svarbi siekiant glaudesnio Lietuvos mokslo ir studijų bei žinių perdavimo institucijų ir verslo partnerių bendradarbiavimo.

Parkas yra įsteigtas Poznanėje Adomo Mickevičiaus universiteto fondo ir atstovauja vienam iš 16 Lenkijos regionų, vadinamu Didžiąja Lenkija. Jame gyvena 3,3 milijono gyventojų, taigi dydžiu yra panašus į Lietuvą. Regione veikia 16 aukštųjų mokyklų, tiek pat Lenkijos mokslų akademijos institutų ir 25 pramoniniai(verslo) mokslo institutai.

Prieš daugiau nei 20 metų buvo sukurtas specialus universiteto fondas, 1995 m., uždarius dujų paskirstymo gamyklą, suteiktas 3,1 ha plotas, o 1999 m. pradėtos pirmosios investicijos. Šiuo metu parko plotas padidėjo iki 4,2 ha, jame yra 3100 m2 administracinių patalpų ir biurų, 2500 m2 laboratorijų, 1200 m2 šiltnamių, o technologijų inkubatorius užima 2700 m2. Iš viso jame dirba per 350 darbuotojų, iš jų 92 – universiteto fondo darbuotojai. Verslo inkubatoriuje ir kituose padaliniuose patalpomis bei laboratorine įranga naudojasi per 50 nuomotojų.

Parko statyba ir veikla pradėta fondo lėšomis, o dabar vykdoma iš 3 šaltinių: pagrindinė dalis – Europos Sąjungos struktūriniai fondai, nedidelė dalis – universiteto fondas ir nuolat didėjanti – vartotojų lėšos. Parko pagrindinis šūkis – „Nieko už dyką“ – galioja visose veiklos srityse, taigi visos verslui ir vartotojams teikiamos paslaugos yra apmokamos arba projektų, arba užsakovų (vartotojų) lėšomis.

Pagrindinė parko vykdoma veikla apima 4 sritis: mokslinių tyrimų ir analizių paslaugos, bendri mokslo bei verslo projektai, naujų įmonių inkubavimas ir patalpų nuoma, tarptautiniai projektai.

Parke yra 10 skyrių. Vienas didžiausių yra universiteto modernių cheminių technologijų centras, apimantis cheminių technologijų inkubatorių ir analitinę laboratoriją. Juose atliekamos įvairios analizės ir sintetinami cheminiai produktai užsakovams, o cheminių technologijų inkubatoriuje dabar montuojama didesnių apimčių įranga, suteiksianti galimybę pagal verslo užsakymus susintetinti iki 10 kg naujos cheminės medžiagos bandymines partijas.

Poznanės radioaktyvios anglies laboratorijoje labai modernia aparatūra analizuojamas radioaktyvios anglies kiekis organinėje medžiagoje. Žinant, kad jos skilimo pusperiodis yra maždaug 5 tūkstančiai metų, nustatomas archeologinių radinių amžius nuo kelių šimtų metų iki 45 tūkstančių metų. Pasaulyje yra tik kelios tokios modernios automatizuotos laboratorijos, o ši vienintelė Rytų ir Vidurio Europoje, todėl užsakymų netrūksta. Laboratorija toliau plečiama. Jos pagrindiniai užsakovai yra archeologai ir geologai.

Kitų skyrių pavadinimai apibūdina jų veiklą – tai Medicininės diagnostikos ir analizės centras, Archeologijos centras, Izotopų laboratorija, Atliekų tvarkybos centras, Optometrijos centras, Socialinių ir kultūrinių tyrimų centras, Kalbos technologijų centras.

Technologijų perdavimo centre teikiamos paslaugos daugiausia smulkioms ir vidutinėms įmonėms. Pagrindinės teikiamų paslaugų kryptys yra konsultacijos teisės, marketingo, finansų valdymo klausimais, partnerių suradimas ir agentūrų įsteigimas šalyje bei užsienyje, seminarų ir mokymų organizavimas, finansų valdymo bei tarpininkavimo paslaugos, privačios konsultacijos specializuotais klausimais, reklama ir kt. Dažniausiai ši veikla yra finansuojama ES struktūrinės paramos lėšomis, todėl, kad ji būtų tęsiama, aktyviai rengiami projektai. Paklausus, ar galėtų parkas išsilaikyti vien tik iš verslo užsakymų, t. y. be ES projektų lėšų, aiškaus atsakymo negauta.

Atskiras ir specifinis padalinys yra Aukštųjų technologijų inkubatorius. Jį sudaro nauji pastatai, kuriuose įrengta verslo biblioteka, auditorijos, posėdžių salės ir pasitarimų kambariai. Inkubatoriuje svariausia – besikuriančioms įmonėms nuomojamos patalpos, tai 15–20 m2 kambariai kontoroms arba kabinetams įrengti. Įdomu, kad kambariai nėra itin izoliuoti – dalis jų sienų stiklinės, o pertvaros tarp kambarių ne visuomet yra iki lubų. Taip kuriama atvira, draugiška atmosfera. Pasiteiravus, kokias paslaugas iš inkubatoriaus gauna besikuriantis verslas, pažymėtos tokios: pusės kainos patalpų nuoma trejiems metams, įmonės registracijos adresas, konsultacijos ir infrastruktūra susitikimams, seminarams bei konferencijoms. Pažymėta, kad sėkmingiausiai inkubuojamos informacinių technologijų įmonės, kurioms nereikia daug lėšų įrangai.

Kelionės dalyviai įsitikino, kad šis anksčiau padėjusio veikti mokslo ir technologijų parko, kurio veikla iš dalies panaši į kuriamo Slėnio „Nemunas“ veiklą, patyrimas yra labai naudingas pasirenkant ir sėkmingai įgyvendinant plėtojamas veiklas. Manau, būtų naudinga pasikviesti Poznanės mokslo ir technologinio parko darbuotojus įvertinti mūsų veiklos kryptis arba rasti galimybių ilgiau pasistažuoti Poznanės mokslo ir technologijų parke, siekiant išsamiau perprasti jo veiklos ypatumus.

 

Zenonas Dabkevičius,
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius,
Slėnio „Nemunas“ tarybos pirmininko pavaduotojas