„Open R&D Lietuva“: mokslas pasiekiamas ranka

Jau  ketveri metai  „Open R&D Lietuva“ prekės ženklas pristato mūsų šalį kaip patrauklų ir dinamišką regioną pasaulinėje mokslo, technologijų ir inovacijų rinkoje. Atviras mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tinklas  „OPEN R&D Lietuva“, subūręs visus šalies valstybinius universitetus,  mokslinių tyrimų institutus,  mokslo ir technologijų parkus bei atviros prieigos centrus, sudaro unikalias galimybes mokslininkams, tyrėjams,  technologijų perdavimo vadybininkams  megzti kontaktus  ir ieškoti  bendradarbiavimo partnerių ar potencialių užsakovų  tiek Lietuvoje, tiek pačiose įvairiausiose pasaulio valstybėse,  mokslo ir studijų organizacijose,  verslo įmonėse.

Nuo dirbtinio intelekto iki civilinės inžinerijos

„Open R&D Lietuva“ tinklą kuruoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) bei Švietimo ir mokslo ministerija. Iškeltas uždavinys, kaip pabrėžė „Open R&D Lietuva“ tinklo vadovė Gintarė Narakienė, - skatinti bendradarbiavimą tiek su vietiniu,  tiek su tarptautiniu verslu. Todėl buvo įkurtas „Open R&D Lietuva“ tinklo Kontaktų centras, kuris padėtų verslui lengviau rasti reikalingas mokslo paslaugas.  Užsakovams nereikia niekur klaidžioti. „Open R&D Lietuva“ tinklo Kontaktų centras  veikia vieno langelio principu. Užtenka atsiųsti užklausą, ir netrukus pateikiamas atsakymas, su kuo toliau vertėtų bendrauti, kas atitiktų verslo poreikius nuo mokslinių tyrimų ir matavimų iki naujų technologijų ir produktų.

Vien šiemet  gauta daugiau nei 100 užklausų iš verslo atstovų Lietuvoje  ir užsienio šalių. Jų geografija  gana plati: JAV, Airija, Švedija, Suomija,  Kinija, Indija,  Pakistanas, Izraelis, Ukraina, Liuksemburgas, Vokietija,  kaimynės Lenkija ir Baltarusija. Domimasi tokiomis sritimis kaip dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis, išmanieji prietaisai ir miestai, savivaldžiai automobiliai, 3D spausdinimas, naujos medžiagos,  maisto technologijos, vėjo energetika, elektronikos prietaisų kūrimas, mechatronika, medicinos technologijos, civilinė inžinerija.

 „Open R&D Lietuva“ tinklo nariai gali pasiūlyti platų paslaugų spektrą: universitetai, mokslinių tyrimų institutai, mokslo ir technologijų parkai, atviros prieigos centrai teikia daugiau kaip 2,5 tūkst. paslaugų.

Atveriant pasaulio rinkas

 „2017 metais pradėjome dalyvauti pasaulinėje pramonės technologijų parodoje  „Hanover MesseVokietijoje. Jau rezervuotas plotas  ir 2019 metams, kuomet dalyvausime jau trečią kartą - pasakojo G. Narakienė. -  Nuoseklumas yra labai svarbu: turime parodyti, jog esame rimtas žaidėjas šioje galingoje pramonės industrijoje. Pirmais metais tik prisistatėme, o šiemet sulaukėme ir tokių įmonių kaip Samsungir  „Huawei susidomėjimo. Mokslininkai dabar derina galimus užsakymus.”

Per pastaruosius 2017- 2018 metus pristatant „Open R&D Lietuva“ tinklą dalyvauta įvairiuose renginiuose JAV, Izraelyje, Vokietijoje, Kinijoje, Ukrainoje ir kt., kur Jungtiniame stende „Open R&D Lithuania“ bei konferencijų metu pristatinėjamos Lietuvos mokslininkų sukurtos technologijos, vystomos inovacijos bei teikiamos mokslo paslaugos.

Po Pekino tarptautinės prekybos paslaugomis parodos CIFTIS džiugūs rezultatai - pasirašyta Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir Kinijos žemės ūkio universiteto sutartis dėl bendradarbiavimo. Taip pat planuojama pasirašyti bendradarbiavimo sutartį tarp Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), VDU ir Centrinio medicinos universiteto Pekine. Šiuo metu derinamos paskutinės detalės.  Pasak Open R&D Lietuva tinklo vadovės, atsiveria galimybės žengti į didžiulę Kinijos rinką.

„Šiuo metu dalyvaujame parodoje WorldFood 2018“ Kijeve, Ukrainoje.  Didžiausias akcentas teko MITA organizuojamai konferencijai “Open R&D Lietuva – inovatyvios maisto technologijos maisto pramonei“.  Lietuvos mokslininkai, tarp kurių net trys profesoriai, Ukrainos verslo atstovams pristatė savas technologijas bei teikiamas mokslo paslaugas tokiose srityse kaip naujų funkcinių medžiagų kūrimas, maisto produktų gamybos technologijos, inovatyvių maisto produktų kūrimas, funkcionalus maistas ir kt.“ - pasakojo G. Narakienė

Gruodžio pradžioje laukia biotechnologijų paroda “BioFit“  Prancūzijoje.  Lietuvos tyrėjai  pristatys savo paslaugas ir technologijas tokiose srityse kaip personalizuota ir regeneracinė medicina,  kamieninių ląstelių ir pažangi vaistų terapija, ikiklinikiniai ir klinikiniai tyrimai, molekulinės medicinos ir biofarmacijos  technologijos, pažangi medicinos inžinerija ir veterinarija.

„Norime Lietuvos mokslininkams suteikti pačias geriausias sąlygas efektyviai pristatyti vystomas technologijas, inovacijas, teikiamas mokslo paslaugas, todėl “Open R&D Lietuva” komanda pasirūpina stendais, jų apipavidalinimu, konferencijų organizavimu,  auditorijos pritraukimu bei kitomis detalėmis.“ - pasakojo G. Narakienė.

Nepamirštant ir Lietuvos

 „Įsivaizdavome, kad Lietuvoje visi  žino apie mūsų universitetus ir jų teikiamas paslaugas įmonėms, kad gali duoti didelę pridėtinę vertę plėtojant verslą. Tačiau kuo daugiau bendraujame, tuo labiau įsitikiname,  kad ir Lietuvoje dar reikia daug padirbėti viešinant ir pristatant mūsų mokslininkų galimybes bei teikiamas paslaugas verslui. Turime atsigręžti ir į Lietuvą, kad galėtume žengti į priekį“, - sakė “Open R&D Lietuva” tinklo vadovė.

 Pavyzdžiui, šį rudenį surengti dveji  mokslo ir verslo pusryčiai. Kaune kalbėta maisto ir agrotechnologijų  tema renginyje  „Iš laboratorijos į virtuvę“. Vilniuje mokslo ir verslo pusryčiai buvo skirti išmaniesiems miestams - „Ateities būstas: išmanieji namai ir konstrukcijos“. Mokslininkai per kelias minutes supažindino, kokiai sričiai atstovauja ir ką norėtų pasiūlyti verslo įmonėms.  Po trumpų prisistatymų vyko asmeniniai pokalbiai. Įmonių atstovai galėjo iš karto aptarti su mokslininkais kilusias idėjas arba susitarti dėl tolesnių susitikimų.

“MITA  per “Open R&D Lietuva” tinklą organizuoja nemažai renginių Lietuvoje, kad mokslininkai galėtų pasidalyti informacija, susipažinti su verslo įmonėmis ir pristatyti savo veiklos sritis, - sakė KTU Nacionalinio inovacijų ir verslo centro technologijų perdavimo projektų vadovas Robertas  Armonaitis. - Dar viena galimybė  megzti kontaktus su įmonėmis -  „OPEN R&D Lietuva“ tinklo Kontaktų centras. Bent kelis kartus per mėnesį  iš jo sulaukiame verslo užklausų.”

Labiau matomi ir žinomi

Vis dėlto KTU atstovas labiausiai pabrėžė  “Open R&D Lietuva” tinklo teikiamą paramą tyrėjams  ir projektų vadovams keliaujant į užsienį ir mezgant naujus ryšius, siekiant  pritraukti į Lietuvą užsienio įmonių.  Pavyzdžiui,  jau pasirašyta KTU sutartis su Potsdamo technologijų centru dėl tarpininkavimo ir potencialių klientų paieškos Vokietijoje.

Taip pat labai naudingi, pasak R. Armonaičio, įvairūs jungtiniai  vizitai, MITA  organizuojami  per šį tinklą. Šiemet  rugsėjį  per verslo misiją Štutgarte užmegzti kontaktai su skaitmeninių inovacijų centru “Softwarezentrum”. Tariamasi dėl  galimybių apsikeisti patirtimi ir šio centro atstovų vizito į Lietuvą.

Daugybė kontaktų užmegzta ir dvejus metus  iš eilės dalyvaujant “Hannover Messe” parodoje Vokietijoje.  Tikimasi, kad jie išsirutulios iki sėkmingų derybų ir sutarčių.

“Daugiausia keliavome į Vokietiją. Ten mūsų pagrindinė  rinka.  Vokietija  pirmauja  Europoje automatikos, robotikos, elektronikos srityse, ypač kai jos  susijusios su automobilių pramone.  Į ją dabar stengiamės labiau orientuotis,  nes ateina didelės kompanijos “Continental” ir “Hella”, - pasakojo KTU atstovas.

Naudingos iniciatyvos

 LSMU Plėtros tarnybos vadovė  Laima Matusevičienė taip pat džiaugėsi “Open R&D Lietuva“ tinklo sudarytomis galimybėmis vykti į užsienio komandiruotes ir stažuotes. Jos davė daug naudos.

„Nuo pat pradžių,  kai buvo sukurtas “Open R&D Lietuva“ tinklas, labai aktyviai dalyvavome visose iniciatyvose, ir manome, kad jos yra viena geriausių galimybių šiuo metu Lietuvos mokslininkams, tyrėjams ar technologijų perdavimo vadybininkams pristatyti mokslo rezultatus užsienyje“, - sakė LSMU atstovė.

Pavyzdžiui, viena tokių  iniciatyvų buvo komandiruotės į Japoniją. Dabar LSMU įgyvendina nemažai bendrų projektų su  Kumamoto ir Hirošimos universitetais. Jų rezultatas bus įvairios medicinos inovacijos.

 „Dalyvaudami parodose Europos valstybėse ir JAV, užmezgėme puikių kontaktų. Pavyzdžiui, pradėjome bendradarbiauti su  JAV korporacija „Cerner“, sveikatos technologijų tiekėja.  Per „Open R&D Lietuva” tinklą turėjome galimybę susipažinti su Graco mieste Austrijoje veikiančiais sprendimais, pritaikytais sveikatos priežiūrai. Šiuo metu  Lietuvoje taip pat vykdome bandomąjį projektą dėl medicinos duomenų valdymo ir panaudojimo sveikatos srities inovacijoms kurti. Daugiau negu penkerios derybos vyksta su įvairiose Europos Sąjungos valstybėse veikiančiomis įmonėmis dėl mūsų sukurtų inovacijų licencijavimo bei diegimo“, - pasakojo L. Matusevičienė.

Ir Lietuvoje, ir užsienyje

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Žinių ir technologijų perdavimo centro direktorė Vilma Purienė didžiausią „Open R&D Lietuva” tinklo naudą bent šiuo metu mato Lietuvoje. Jis padeda pasiekti Lietuvos  verslą,  suteikia papildomų galimybių parduoti savo žinias, inovacijas, technologijas,  paslaugas. Per „Open R&D Lietuva” tinklo Kontaktų centrą kreipiasi nemažai  įmonių, ieškančių tam tikrų paslaugų, kurias VGTU tyrėjai gali pasiūlyti.  Pavyzdžiui, šiuo metu vykdomos trejos derybos su įmonėmis, kurių užklausos buvo gautos nuo rugsėjo mėnesio.

„Per „Open R&D Lietuva” tinklą turime galimybę pasiekti ir užsienio partnerius, dalyvauti įvairiose parodose, verslo misijose. Vienam universitetui būtų per sunki finansinė našta. „Open R&D Lietuva” tinklas leidžia pasidalyti rizika, kaštais ir ištekliais, - sakė VGTU atstovė. - „Open R&D Lietuva“ prekės ženklas dar jaunas, tačiau daug dirbama viešinimo srityje, ir žinomumas didėja. Kai eini į tarptautinę rinką,  geriau atstovauti ne tik savo universitetui, bet  pristatyti visą tinklą kaip kompetencijų branduolį.  Kad esame atviri bendradarbiauti įvairiomis formomis,  sujungti  jėgas su kitais universitetais dėl gaunamų užsakymų.“

MITA informacija